zwiń
Oświetlenie w systemie szynowym U-Rail

Oświetlenie w systemie szynowym U-Rail

Na rynku oświetleniowym posiadamy szeroki wybór różnego rodzaju modeli lamp. Dzięki temu, nawet w przypadku gdy nasza instalacja elektryczna przewiduje miejsce tylko dla jednego źródła światła nasz wybór nie musi skupiać się wyłącznie na pojedynczym punkcie świetlnym. Zwłaszcza, jeśli pomieszczenie, dla którego planujemy wykonanie oświetlenia, łączy w sobie wiele funkcji, a sam metraż ogranicza nasz wybór w przypadku niektórych modeli lamp.

Instalacja oświetleniowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna i odpowiadać na potrzeby użytkowe. Wychodząc z założenia, że to forma podąża za funkcją rozważając kwestię wyboru katalogowej lampy, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, jaki charakter posiada pomieszczenie, jakie czynności są w nim wykonywane, które miejsca wymagają szczególnej uwagi ze względu na ograniczony dostęp do światła naturalnego.

 

Systemy szynowe – rozwiązanie uniwersalne

Ciekawym i uniwersalnym rozwiązaniem podczas aranżowania oświetlenia jest wykorzystanie układów szynowych, linkowych lub prętowych. Podwieszane listwy dają możliwość montażu wielu źródeł światła, które w zależności od wybranego modelu mogą zostać skierowane w dowolnym kierunku.

URail Spot Loupe 10W 2700K - chrom mat/chrom

Choć pierwotnie ideą stojącą za wprowadzeniem oświetlenia szynowego była możliwość niskobudżetowej reorganizacji instalacji oświetleniowej, w której liczba punktów energetycznych była zbyt niska aby odpowiednio oświetlić całe pomieszczenie, na przełomie ostatnich 15 lat wdrożone rozwiązanie znacznie się rozwinęło.

Dzięki poszerzeniu funkcjonalnej technologii, użytkownik może wykonać montaż dodatkowych źródeł światła w pojedynczym systemie szynowym w zależności od potrzeb doświetlenia poszczególnych obszarów pomieszczenia, dzięki ruchomym głowicom reflektorów swobodne ustalić kierunek padania strumienia świetlnego, rozbudować i dowolnie połączyć szyny w ciągach instalacyjnych, a także dowolnie sterować każdym obwodem znajdującym się w sieci, co nie tylko wpływa na selektywność oświetlanych obszarów, ale także pozwala zachować wysoki poziom energooszczędności instalacji.

Dodatkowo oświetlenie szynowe sprawdzało się wszędzie tam, gdzie montaż klasycznego oświetlenia nie spełniałby swojej roli: długie ciągi komunikacyjne, pomieszczenia wielkopowierzchniowe czy lokale na poddaszach, gdzie znaczna część sufitu znajduje się w układzie skośnym.

URail Spot Circle 5W 2700K - chrom mat

Za pragmatyczną ideą poszła forma i walor estetyczny oświetlenia szynowego, które dawało możliwość stworzenia nowoczesnej instalacji, która podkreślała charakter zarówno klasycznych aranżacji, jak i bardziej minimalistycznych i surowych wnętrz.

 

System oświetlenia szynowego – konstrukcja

Skuteczność oświetlenia szynowego, zależy od tego, czy jako użytkownicy w sposób kompetentny rozumiemy funkcjonowanie systemu, oraz to, jakie możliwości posiada układ. To co wpływa na wygodę użytkowania poza wspomnianymi wyżej elementami to mobilność opraw przy dodatkowym wyposażeniu zasilaczy, dzięki którym możemy dowolnie przenosić układ w miejsca, które aranżujemy.

W odróżnieniu do innych systemów tego typu, oświetlenie szynowe zbudowane jest z aluminiowego profilu, w którego świetle znajdują się specjalne rynienki na przewody elektryczne. W zależności od profilu oświetlenia możemy wyróżnić dwa systemy: jednofazowe i trójfazowe.

URail Ceiling Globe Big E27 - chrom mat

Szyny możliwe są do zasilenia prądem o obniżonym napięciu 12V lub klasycznym prądem o napięciu sieciowym. Każdy adapter zasilający może być umieszczony w dowolnym miejscu na szynie, zdemontowany i przesunięty w inne miejsce. Oprawy oświetleniowe mogą być montowane na dwa sposoby wykorzystując dwa połączenia – mechanicznie do szyny oraz elektryczne do adaptera.

To co wyróżnia układ szynowy od klasycznych, punktowych źródeł światła to także łatwość montażu samej szyny. System pozwala na instalację szyn praktycznie na każdej powierzchni, co daje większe możliwości w przypadku nietypowej konstrukcji powierzchni. Szyny mogą być montowane bezpośrednio w podłożu lub na specjalnych pionowych wysięgnikach.

Do tworzenia układów szynowych wykorzystywane są specjalne łączniki, których kształt warunkuje kierunek łączenia kolejnych elementów układu. W ofercie wielu producentów dostępne są łączniki

  • proste „I”
  • narożnikowe „L”
  • czterodrożne „X”
  • trójdrożne „T”
  • zaślepki „E”
  • dwurzędowe „H”

 

Oprawy systemów szynowych

Oprawy oświetleniowe w systemach szynowych posiadają formę małych reflektorów. W ich obudowie znajdują się specjalne odbłyśniki, które posiadają różny kąt rozsyłu światła. W dużej mierze wpływają one na charakter efektywności świetlnej, czyniąc z oprawy oświetlenie akcentujące dla detali dekoracyjnych lub kompleksowe, dla jednolitego oświetlenia całej powierzchni.

Oprawy poza możliwością dowolnego umieszczenia ich na długości profilu, w większości wypadków posiadają także ruchome głowice, dzięki którym kierunek padania światła może być zdalnie moderowany w zależności od potrzeb. Niektóre oprawy posiadają możliwość rotacji głowicą o promieniu 360 stopni.

Dzięki wykorzystaniu ruchomej głowicy i skierowaniu strumienia w dowolnym kierunku możemy wykorzystać oświetlenie w celu np. optycznego podwyższenia sufitu w przypadku bardzo niskich przestrzeni lub poszerzenia wąskich korytarzy.

Wykonując projekt oświetlenia w domu należy pamiętać o tym, że zamontowane szyny w pomieszczeniach o standardowej wysokości powinny być odsunięte od ściany na odległość od 45 do 90cm. Optymalne ustawienie reflektora powinno być skierowane do powierzchni podłogi pod kątem 30 stopni. W przypadku wyższych pomieszczeń odległość szyny od ściany powinno proporcjonalnie się zwiększać. Proporcje w tym wypadku są istotne, jeśli zależy nam na estetycznym i jednolitym oświetleniu bez wyróżniających się plam światła n powierzchni ściany.

URail Spot Linear II 2x7,8W 2700K - chrom mat

 

System Urail od Paulmann

W bogatej ofercie naszego sklepu wszystkim zainteresowanym oświetleniem szynowym proponujemy jedno z rozwiązań czołowego i rozpoznawalnego na rynku oświetleniowym producenta – markę Paulmann.

System szynowy Urail od Paulmann pozwala w szybki sposób zrealizować funkcjonalny system oświetleniowy. Szyny mogą zostać przytwierdzone natynkowo, bezpośrednio do płaszczyzny lub opierać się na specjalnych podkładach dystansowych, w postaci 10 cm wysięgników.

W ofercie Paulmann znaleźć można szyny o różnej długości. Przy wykorzystaniu łączników, szyny można łączyć w funkcjonalne systemy według własnego pomysłu i zapotrzebowania. System pozwala na indywidualne dopasowanie, z tego względu jest jednym z najczęściej wybieranych typów oświetlenia. Poza wskazanymi powyżej ogólnymi łącznikami, marka Paulmann posiada w katalogu produktów także łączniki elastyczne, które umożliwiają uzyskanie dowolnego kąta połączeń między szynami.

System do funkcjonowania wymaga zasilania z pojedynczego źródła. Z uwagi na specyfikacje technologiczną, system nie wymaga wykorzystania transformatora. Na pojedynczej szynie może znajdować się maksymalnie 10 elementów do 1000 W.

Na szynie mogą zostać zamontowane reflektory lub specjalne wisiory, na których końcach umieszczono zamknięte w kloszu źródło światła. Oprawy zwieszane idealnie sprawdzają się w przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, lub kiedy zależy nam na zbudowaniu pionowego układu, który oświetlać będzie stół jadalny, blat w kuchni lub symbolicznie oddzielać będzie poszczególne obszary funkcjonalne w pomieszczeniu.

Do szyny mogą zostać założone lampy wykorzystujące różny rodzaj źródła. W ofercie znajdują się reflektory na źródła GU10, E14, G9, E27.

 

oświetlenie altany

Oświetlenie altany ogrodowej – co sprawdzi się najlepiej?

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon ogródkowy i to właśnie w kwietniu po długich miesiącach zimy po raz pierwszy wchodzimy do naszych ogrodów. Obowiązków w ogrodzie na początku wiosny jest sporo. Uporządkowanie ogródka, sadzenie nowych kwiatów, a także odświeżenie wyglądu altanki to tylko część z nich. W niniejszym artykule skupimy się na altance, a dokładniej, na jej oświetleniu. W końcu to tam będziemy miło spędzać czas z naszymi bliskimi, a jeśli spotkania przeciągną się do późnych godzin wieczornych, konieczne będzie włączenie oświetlenia. Jakie źródła światła sprawdzą się w altance?

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone