zwiń

Oświetlenie altany drewnianej – jak wybrać?

Oświetlenie altany drewnianej – jak wybrać?

Altana to popularna budowla ogrodowa, dzięki której spotkania z bliskimi mogą odbywać się na zewnątrz, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. W niej niestraszne jest mocne słońce, wiatr, a nawet i deszcz. Jesteś w trakcie aranżacji swojej altanki i poszukujesz odpowiedniego oświetlenia? Sprawdź, jak je wybrać!

Rodzaje lamp zewnętrznych

Lampy zewnętrzne, tak samo jak i lampy wewnętrzne, można podzielić na wiele różnych rodzajów. Różnią się zarówno wyglądem, sposobem montażu, jak i sposobem oświetlania.

Kinkiety

Altankę można oświetlić m.in. przy pomocy kinkietów. Najczęściej montuje się je na ścianie, dachu lub murku. Kinkiety zajmują stosunkowo niewiele miejsca i są niezwykle praktyczne, jednak wymagają odpowiedniej przestrzeni do montażu. Nie jest to popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o altanki, jednak trzeba przyznać, że prezentuje się niezwykle efektownie.

Girlandy

Girlandy ogrodowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Są stosowane zarówno w altankach, jak i na balkonach czy tarasach. Zapewniają nie tylko pożądane oświetlenie, ale przede wszystkim tworzą miły, przyjemny klimat. Doskonale sprawdzają się podczas wieczornych spotkań z rodziną lub znajomymi. Sprzyjają relaksowi! Dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną, dzięki czemu mogą ozdobić altankę. Tego rodzaju lampy najczęściej montuje się przy ścianie lub suficie. Zajmują niewiele miejsca, są lekkie i estetyczne. Co istotne, girlandy wcale nie muszą być głównym źródłem światła w altance. Doskonale sprawdzą się w roli dodatkowego źródła.

Słupki

Słupki to charakterystyczne lampy ogrodowe, które montuje się w ziemi. Osiągają różną wysokość i występują w zróżnicowanych kształtach, zatem ostateczny efekt może być tak naprawdę dowolny. Słupki można umieścić np. w rogach altanki. Dobrze sprawdzi się również oświetlenie ścieżki prowadzącej do altanki.

Reflektory

Reflektory stanowią świetną propozycję dla całego ogrodu. Pozwolą oświetlić całe podwórko, jak i jedynie altankę. Dzięki temu, że można dowolnie je obracać, kierunek światła można dostosować do aktualnych potrzeb. Reflektory nie muszą być ukierunkowane bezpośrednio na altankę, bowiem mogą oświetlać ją jedynie przy okazji.

Lampy wiszące

To propozycja dla wszystkich osób, którym zależy na intensywnym oświetleniu altanki, jak i na dotarciu światła w każdy kąt. Lampa wisząca może zostać umieszczona na samym środku pod dachem altanki. Należy jednak zwrócić uwagę na jej długość. Jeśli lampa wisząca zostanie ulokowana zbyt nisko, pojawi się ryzyko uderzenia.

 

Stopień ochrony

Wybór oświetlenia to nie lada wyzwanie. Przy zakupie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na stopień ochrony IP. Określa on, czy lampa nadaje się do zastosowania zewnętrznego. W przypadku altany, stopień ochrony powinien wynosić minimum IP44. Oznacza on lampy odporne na małe drobinki i zachlapania wodą pod dowolnym kątem. Pod altanką sprawdzą się również lampy o następujących oznaczeniach:

  • IP54 – lampy te są odporne na wilgoć i zachlapania, a także na pył,
  • IP65 – wskaźnik ten oznacza lampy całkowicie wodoodporne i pyłoszczelne, do których nie dostanie się żaden owad ani kurz,
  • IP68 – to najwyższy wskaźnik spotykany w oświetleniu komercyjnym, takie lampy sprawdzają się w basenach i oczkach, a także w chodnikach i na podłogach tarasowych.

Materiał wykonania lampy

Materiał wykonania lampy to kolejny czynnik, obok którego nie sposób jest przejść obojętnie. Z racji tego, że lampa będzie narażona na panujące warunki atmosferyczne, powinna być solidna i wytrzymała. Najczęściej lampy przeznaczone do zastosowania zewnętrznego wykonuje się z aluminium lub stali. Warto zwrócić uwagę również na to, czy zostały dodatkowo zabezpieczone przed korozją i szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Jeśli tak, jest to dobry znak. Oświetlenie to w końcu inwestycja na długie lata, zatem nie warto na nim oszczędzać.

Jak oświetlić altanę bez prądu?

W przypadku niektórych altan dostęp do prądu może być ograniczony. Nie oznacza to jednak, że oświetlenie takiego miejsca jest niemożliwe. W takiej sytuacji można zdecydować się na:

 

  • lampy solarne – są zasilane światłem słonecznym, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w okresie letnim, dodatkowo tworzą w ogrodzie niepowtarzalny klimat,
  • lampy zasilane bateriami – zapewniają bardzo dobre oświetlenie i są mobilne, jednak w przypadku wielogodzinnego oświetlania mogą okazać się drogie w utrzymaniu ze względu na konieczność wymiany baterii,
  • lampiony ogrodowe ze świecami – to zarówno pomysłowe, jak i nastrojowe rozwiązanie, dodatkowo stosując świece zapachowe można cieszyć się przyjemną wonią, niektóre zapachy odstraszają owady,
  • pochodnie ogrodowe – ich urok tkwi w otwartym płomieniu, takie lampy zasilane są paliwem w płynie lub żelu, a ich jedno napełnienie może wystarczyć na od 2 do nawet 10 godzin oświetlenia, pochodnie są bezpieczne w stosowaniu i bezproblemowe. 

 

Oświetlenie, na jakie się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. Nawet bez prądu możesz stworzyć klimatyczną i dobrze oświetloną przestrzeń!

 

 

 

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone