zwiń
aranżujemy mieszkanie. styl skandynawski

Aranżujemy mieszkanie- styl skandynawski

Skandynawia, dla wielu to kraje leżące na Półwyspie Skandynawskim- Szwecja, Norwegia, Finlandia, nierzadko Estonia, Łotwa, a nawet Litwa. Wielu także jako Skandynawię uważa Islandię, zdecydowanie z uwagi na ukształtowanie terenu i poplątanie językowe. Urzędowo Skandynawia to matka Ikei- Szwecja, ojciec Dziewczynki z zapałkami- Dania, siostra małego Hansa Thomasa, towarzyszka przygód w poszukiwaniu tajemnicy purpurowej oranżady- Norwegia. Skandynawia to także nordyckie fiordy, gorąca czekolada, prostota, chłód, a także niekończąca się zima. Naturalność krajobrazów, wodospady, obrośnięte mchem skały, renifery, pokryte srebrną łuską łososie, kończąc na masywach- siedzibach olbrzymów, mitologii i legendach o Wikingach, pierwszych barbarzyńcach- odkrywcach, morskich biznesmenach, tysiącu wyspach, a także charakterystycznej dla tych krajów mentalności, przejawiającej się w kontaktach społecznych, architekturze i wzornictwie.

Mówiąc o wzornictwie chłodnej i zdystansowanej pozornie Północy mamy na myśli przede wszystkim styl skandynawski, który z rozmachem rozprzestrzenił się podczas aranżowania mieszkań, domów, a także ogrodów, nie tylko za pośrednictwem markowych mebli do samodzielnego składania.

O stylu skandynawskim słów kilka

Styl skandynawski to przede wszystkim prostota i funkcjonalność. Podstawowe, czyste zestawienie kolorów przełamane wielobarwnymi dodatkami, które jedynie pozornie stanowią element ozdobny, zawsze odnajdują zastosowanie w aranżacji. W stylu skandynawskim nie brakuje elementów designerskich czy fusionistycznych detali zaczerpniętych z kultury antycznej.

Obraz Skandynawii, który kreuje się w głowach większości europejczyków wiąże się z surowością klimatu- chłodem i zimnem, śniegiem i długimi nocami, zorzą i chronicznym brakiem słońca przez większą część roku. Właśnie to klimat miał bezpośredni i decydujący wpływ na kształtowanie się tego stylu, który współcześnie stanowi jeden z najatrakcyjniejszych motywów aranżacyjnych, cenionych właśnie z uwagi na prostotę i brak przepychu tak popularny jeszcze na początku XXI w.

Mała ilość docierających promieni słonecznych wymusiła na Skandynawach wprowadzanie alternatywnych rozwiązań w postaci budowania domów o charakterze otwartym, z powiększonymi oknami pozbawionymi zasłon, a także dominacji jasnych kolorów, które odbijały nikłe promienie naturalnego światła. Obraz stylizacji mieszkań typowych dla Półwyspu Skandynawskiego rozprzestrzenił się na wszystkich kontynentach przede wszystkim za sprawą akwarysty, Carla Larssona, który uwiecznił szwedzkie krajobrazy w serii obrazów „Ett hem”. Prezentowały one przede wszystkim otwarte przestrzenie urządzone w sposób naturalny i schludny- wygodne sypialnie, przestronne saloniki połączone z przytulną, pachnącą domowym ciastem kuchnią z dużym, drewnianym stołem i serią krzeseł. O ile oryginalnie, jak wspomnieliśmy, typowym zabiegiem, który pozwalał na doświetlenie większej powierzchni mieszkania było tworzenie znacznie większych otworów okiennych, współcześnie całkiem popularnym elementem tworzenia konstrukcji budowlanych jest łączeni ze sobą klasycznych drewnianych bali oraz szklanych ścian ukazujących znaczną część domu.

Naturalność

Naturalność stylu skandynawskiego wynika z historii budownictwa w tym regionie. Przede wszystkim z uwagi na duże zasoby drewna był on tym materiałem, który najczęściej wykorzystywany był do budowy domów, a także ich wyposażenia. Stąd wynika przede wszystkim pociąg do wykorzystywania regionalnych materiałów- kamienia, szkła oraz drewna, najlepiej do wykonania podłóg, mebli, obić framug okiennych. Lata 30. ubiegłego wieku, przyniosły ze sobą potrzebę poszukiwania oszczędności, więc surowe drewno zaczęto zastępować sklejką, która w ciągu lat produkcji osiągnęła łudząco podobny wygląd, choć nie była już tak solidna. Tendencja do aranżowania przestrzeni w sposób ekologiczny odbijała się niejednokrotnie na wykorzystywaniu naturalnych materiałów do dekoracji- przede wszystkim tekstylnych- bawełny, wełny, skóry oraz lnu, jak i tworzenia aranżacji roślinnych, częściej na bazie ziół niż kwiatów.

W domach skandynawskich dominował kolor biały lub jasne odcienie szarości i błękitu, które odbijały wpadające do wewnątrz promienie słoneczne. Ponadto, drewniane podłogi, blaty i fronty mebli nierzadko pokrywano białą farbą lub bejcą, która nie tylko impregnowała, ale także podkreślała naturalne piękno słojów i pęknięć. Jasne ściany stanowiły idealne tło dla wszelkich designerskich dodatków, które przegryzały się geometrycznymi, kolorowymi wzorami.

Dodatki w stylu skandynawskim nie pełnią jedynie funkcji dekoracyjnej, ich wykorzystanie musi posiadać praktyczne zastosowanie, dlatego wśród nich najczęściej znajdziemy kolorowe poduszki, zasłony, koce i pledy, donice z ziołami, a także oświetlenie inspirowane fabrycznymi kloszami.

lampa wisząca robinson

 

Związek idealny- postindustrialny styl skandynawski

Styl industrialny i skandynawski łączy jedna, zasadnicza cecha wyjściowa- prostota i surowy charakter. Przede wszystkim, jeśli mówimy o materiałach wykorzystywanych do wykończenia wnętrz- kafelki fazowane, które idealnie sprawdzą się w kuchni i łazience, drewniane, kamienne lub alternatywnie wykonane z chłodnej stali nierdzewnej, blaty kuchenne czy stołowe. W związku z umeblowaniem chodzi przede wszystkim o połączenie jakości, ceny i funkcjonalności, dlatego wśród Skandynawów utrzymuje się popularny trend przekazywania mebli pokoleniowo, które łączone są z nowoczesnymi trendami lansowanymi na rynku meblarskim.

 

lampa wisząca biała kathy

 

żyrandol wiszący

 

 

lampa wisząca pensilvania

lampa wisząca cage

W odniesieniu do potrzeby światła, poza poszerzonymi wnękami okiennymi w mieszkaniach stylizowanych na skandynawski odnajdziemy wiele prostych lamp, a także świec. Pamiętając o wspomnianej prostocie i funkcjonalności zestawionej z industrialnym klimatem, nie zdziwi nas zapożyczenie fabrycznych opraw do oświetlenia przytulnej, ciepłej kuchni. Popularne stają się stylizowane stalowe klosze lub wykonane ze szkła oprawy. Wśród lamp dostępnych na rynku oświetleniowym nie brakuje oświetlenia wykonanego z naturalnych materiałów- drewnianych stelaży oraz tekstylnych abażurów, koniecznie zachowanych w kolorystyce stonowanej, przez które przenika jak najwięcej światła. Barwa światła powinna zostać dopasowana do obszaru funkcyjnego, choć w stylu skandynawskim istnieje tendencja do tworzenia jasnych przestrzeni przy wykorzystaniu światła o temperaturze barwowej na poziomie 3500K, które raczej bliższe są naturalnemu oświetleniu niż relaksacyjnemu przytłumionemu blasku świecy.

Dominuje prostota, lampa nie stanowi głównego elementu, który przykuwa wzrok jak w stylach francuskich inspirowanych Wersalem. Lampy skandynawskie to punkty, które wtapiają się w ogólną aranżację przestrzeni.

Lampy Markslojd – nowości w ofercie

Markslojd to szwedzka marka oświetleniowa, której projekty z uwagi na odwołania do historii designu oraz zmysł do przekształcania inspiracji w nowoczesne projekty, pozwoliło osiągnąć wysoką i ugruntowaną pozycję.

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone